poradna, servis, půjčovna

Nordic Skating - bruslení v přírodě

Nordic Skating, v podobě jak jej známe nyní, je poměrně mladá odnož in-line bruslení, která je inspirována zřejmě běžeckým lyžováním a zároveň touhou po možnostech in-line bruslení mimo kvalitní asfaltové cesty.
Brusle na Nordic Skating má standardně dvě veliká (+-15cm) nafukovací kolečka, která jsou umístěna před a za bruslí tak, aby nebyla noha bruslaře zbytečně vysoko nad povrchem, a tím byla zajištěna dostatečná stabilita. Rám brusle je převážně hliníkový. Kolečka jsou osazena standardními ložisky rozměru 608 (jako v in-line bruslích), která jsou často uzpůsobena proti vnikání prachu a vlhkosti. Bota brusle je velice podobná (často stejná) jako u klasických in-line bruslí. Používá se však spíše nižší typ boty. Pro Nordic Skating je vhodné použít hole, které jsou v podstatě totožné jako hole na běžecké lyžování. Liší se pouze bodce, které jsou nahrazeny gumovými špalíky pro dobrý „odpich“ na asfaltových cestách, kde by klasický kovový hrot mohl klouzat.

Výhody NordicSkatingu oproti in-line bruslení jsem již trochu naznačil. Brusle mnohem lépe projíždí hrubší asfalt a zvládá také nezpevněné cesty a s přimhouřeným okem i louky a trávníky. Je tedy vhodná především na delší vyjížďky v přírodě. Ideální jsou často běžecké tratě, které znáte ze zimy a které si nyní můžete projet v létě na bruslích. Oproti in-line bruslím počítejte, že nafukovací kolečko má větší valivý odpor a brusle je tak na hladkém asfaltu pomalejší. Výhody tedy poznáte právě na hrubších a nezpevněných cestách.

Brusle mají poměrně široký rozsah použití. Dají se použít jak na klasické bruslení, bruslení s holemi nebo s drakem jako obdoba kiteboardingu.
U bruslení s holemi, které je asi nejrozšířenější, je možné zvolit jak bruslařský styl tak klasický. U toho je potřeba zvolit brusle, které mají volnou patu. Vzhledem k tomu, že je u bruslí s volnou patou horší odraz, než při běžeckém lyžování, tak převažuje styl bruslařský. Ten je pro lidi odkojené spíše na bruslích přeci jen přirozenější.
Několikrát jsem se setkal i s testem těchto bruslí, kde testér použil brusle více pro adrenalinovou zábavu a projížděl tak různé skoky apod. Brusle údajně vše v pohodě přežily. Ale nevím, jak by při takovém zacházení vydržely dlouho.

V nabídce od firmy Powerslide jsou letos nově kolečka BladeRunner, která jsou vyrobena ze stejné hmoty jako kolečka in-line bruslí a která svým rozměrem vyhovují pro použití v Nordic bruslích. Použití se tak rozšiřuje i na bruslení po silnicích s hladkým asfaltem, kde budete s těmito kolečky podstatně rychlejší než s nafukovacími.

Pro hodně bruslařů může být výhodou možnost zakoupit samostatně rám na tyto brusle – tedy hliníkový podvozek s kolečky. Na rám je možné připevnit boty s montážním rozměrem 165mm. Jedná se především o boty, které jsou použity u bruslí Z1. Zakoupením bruslí Powerslide Z1 a rámu Powerslide Nordic AluFrame tedy získáte možnost klasického in-line bruslení a zároveň Nordic bruslení na horších a nezpevněných cestách v přírodě.
Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text