poradna, servis, půjčovna

Kolečkové brusle - údržba

Údržba boty kolečkových bruslí

S údržbou bot kolečkových bruslí není moc práce. Stačí jen dodržovat základní zásady, které platí pro všechny sportovní boty. Botu je tedy třeba udržovat hlavně čistou a suchou. Po bruslení je vhodné vyndat vložky z bot (pokud je to možné), aby opravdu dobře proschly. Kontrolujte také přezky – především jejich pohyblivé části a celkové uchycení přezky k botě. Dále je vhodné používat Fresh Filtry do bot, které z nich odstraňují pach a přebytečnou vlhkost, a zároveň vaše botky provoní. Tyto filtry do sportovních bot působí i antibakteriálně.

Kolečka na inline brusle

Při bruslení se kolečka bruslí sjíždějí, což způsobuje jejich zmenšení. Ubývání materiálu koleček se však neděje rovnoměrně. Nejvíce jsou kolečka zatěžována z vnitřní strany, a navíc je první kolečko vystaveno zatížení nejvíce. K tomu je ještě potřeba připočítat, že velké procento lidí nezatěžuje každou nohu stejně a kolečka na jedné brusli se tak sjíždějí o něco víc. Kolečkové brusle, které mají kolečka hodně nerovnoměrně sjetá, špatně vedou a jejich ovládání je mnohem složitější. Zároveň jsou takové brusle pomalejší a hůř vás podrží v zatáčkách. Kolečka Inline bruslí je proto nutné občas prohodit tak, aby se dalším používáním kolečka dorovnávala na stejnou velikost mezi sebou. Prohazujeme vždy první kolečko s třetím a druhé se čtvrtým. Kolečka zároveň vyměňte mezi levou a pravou bruslí. Po výměně mají být kolečka otočena vnitřní sjetou stranou ven, levá za pravá a zároveň jednotlivá kolečka prohozena tak, jak již bylo popsáno (1.za 3. a 2. za 4.). Čím častěji budete kolečka prohazovat, tím je budete mít rovnoměrněji sjetá a brusle tak bude mít lepší jízdní vlastnosti. Při prohození koleček až po dlouhé době bruslení může při následné zátěži kolečko i prasknout, což není příliš příjemné. V případě pravidelného prohazování kolečka vydrží i podstatně delší dobu v použitelném stavu.

brusle.cz/publicdoc/servis-brusli-vyndani-loziska-a-spaceru-03-1b.jpg" alt="Kolečka na inline brusle, spacer, ložiska" width="" height="" />

Ložiska na kolečkové brusle

Jak poznáte, že je ložisko nutné vyčistit nebo vyměnit? Poměrně lehce. Ložisko je hlučné, špatně se otáčí nebo se v extrémních případech úplně zadře nebo rozsype – to poznáte většinou najisto při prohazování koleček na vašich bruslích. Jak je prohazování koleček na bruslích jednoduché a poměrně rychlé, tak je s údržbou ložisek značná „piplačka“. U levnějších ložisek (tak nějak do 500,- Kč) se myslím ani nevyplatí jejich dlouhodobé udržování a je lepší zakoupit rovnou nová ložiska. Některá levnější ložiska dokonce není možné rozebrat, a není tedy možné je udržovat čistá. Taková ložiska jsou mazaná vazelinou, která v nich vydrží po celou dobu jejich životnosti Při čistění je nutné ložiska rozebrat (pro obě brusle je jich 16 kusů), důkladně vyčistit, nechat vyschnout, znovu promazat a opět složit. Hodí se na to buď pračka na ložiska, ultrazvuková čistička nebo postačí sklenice s roztokem na čistění ložisek. V pracím roztoku je nutné rozebraná ložiska jednou důkladně protřepat, následně je vyndat a pročistit nějakým menším štětcem. Následně ještě jednou hodit do pračky a znovu důkladně protřepat. Zkrátka je potřeba z ložisek dostat všechny nečistoty. Po vyčištění nechte ložiska dobře proschnout nejlépe na nějakém dobře sajícím papíru. Poté je nutné ložiska promazat. Na promazání použijte mazivo určené na ložiska a to vetšinou buď olej nebo vazelínu. Obecně platí, že vazelína v ložisku déle vydrží, ale je pomalejší (ložisko více brzdí) a olej, který je rychlejší zase dříve vyschne a ložiska je tak nutné častěji domazávat. S množstvím maziva to nepřehánějte – oleje stačí dvě kapky na ložisko a vazelíny podobný objem. Pokud používáte kolečkové brusle častěji i v mokru, je vhondé zvážit, zda nepořídit dvě sady koleček s ložisky. Do měkčích koleček na mokrý povrch zvolte ložiska do vlhka, která jsou lépe těsněná. Do „suché“ sady pak zvolte ložiska klasická, která jsou rychlejší a lépe se čistí. Výbornou volbou jsou pak keramická ložiska, která se ve vlhku tak neničí a zároveň se skvěle točí. V případě, že vám zvlhnou klasická ložiska, je nutné je hned po bruslení rozebrat a minimálně nechat proschnout – lépe hned vyčistit a namazat. Rozebraní ložisek a výměnu koleček jsme pro vás podrobně nafotili. Fotky je možné si prohlédnout na inline magu v rubrice údržba a pod článkem jak rozebrat ložiska na kolečkové brusle.

Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text