poradna, servis, půjčovna

Kolečkové brusle – servis, údržba, oprava

V článku je popsána údržba kolečkových bruslí a pod článkem naleznete fotky pro lepší představu o postupech. Doufáme, že vám tyto informace usnadní údržbu bruslí a zkvalitní bruslení.

Údržba boty kolečkových bruslí

S údržbou bot bruslí není moc práce. Stačí jen dodržovat základní zásady, které platí pro všechny sportovní boty. Botu tedy udržujte hlavně čistou a suchou. Po bruslení je vhodné vyndat vložky z bot, aby opravdu dobře proschly. Zkontrolujte také občas přezky – především jejich pohyblivé části a uchycení k botě.

Kolečka

Při bruslení se kolečka sjíždějí, což způsobuje jejich zmenšení. Ubývání materiálu koleček se však neděje rovnoměrně. Nejvíce jsou kolečka zatěžována z vnitřní strany a navíc je první kolečko vystaveno zatížení nejvíce. K tomu je ještě potřeba připočítat, že velké procento lidí nezatěžuje každou nohu stejně a kolečka na jedné brusli se tak sjíždějí o něco víc.
brusle, která má kolečka hodně nerovnoměrně sjetá, špatně vede a její ovládání je mnohem složitější. Zároveň je taková brusle pomalejší a hůř vás podrží v zatáčkách.
kolečka bruslí je proto nutné občas prohodit tak, aby se dalším používáním kolečka dorovnávala na stejnou velikost mezi sebou.
Prohazujeme vždy první kolečko s třetím a druhé se čtvrtým. kolečka zároveň vyměňte mezi levou a pravou bruslí. Po výměně mají být kolečka otočena vnitřní stranou ven, levá za pravá a zároveň jednotlivá kolečka prohozena tak, jak již bylo popsáno (1.za 3. a 2. za 4.).
Čím častěji budete kolečka prohazovat, tím je budete mít rovnoměrněji sjetá a brusle tak bude mít lepší jízdní vlastnosti. Při prohození koleček až po dlouhé době bruslení může při následné zátěži kolečko i prasknout, což není příliš příjemné. V případě pravidelného prohazování by kolečko mohlo vydržet mnohem déle.

ložiska

Jak poznáte, že je ložisko nutné vyčistit nebo vyměnit? Poměrně lehce. Ložisko je hlučné, špatně se otáčí nebo se v extrémních případech úplně zadře nebo rozsype – to poznáte většinou najisto při prohazování koleček na vašich bruslích.
Jak je prohazování koleček jednoduché a poměrně rychlé, tak je s údržbou ložisek dost značná „piplačka“. U levnějších ložisek (tak nějak do 600,- Kč) se myslím ani nevyplatí jejich dlouhodobé udržování a doporučil bych spíše zakoupit nová. Osobně čistěním ložisek ztratím vždy tak 3 hodinky času ( možná to někomu jde rychleji ).
Ložisko je nutné rozebrat (pro obě brusle je jich 16 kusů), důkladně vyčistit, nechat vyschnout, namazat a opět složit.
Rozebrání ložiska chce zpočátku trochu trpělivosti. Plechová krytka ložiska je přichycena kovovou pružinkou, která je téměř po celém obvodu ložiska. Pružinku lze nějakým ostrým předmětem (větší jehlou) v jejím přerušení vydloubnout a následně můžete již lehce sundat plechovou krytku ložiska. Bez vyndání krytky lze totiž i jednostranně kryté ložisko vyčistit jen velice špatně (ano ložiska mají krytku buď jen z jedné strany, která je otočena z kolečka ven nebo jsou krytky z obou stran ložiska).
Po sundání krytek již nic nebrání důkladnému vyčistění ložisek. Hodí se na to buď nějaká pračka ložisek (stojí kolem 250,- Kč i s čistícím roztokem) nebo postačí sklenice s roztokem na čistění ložisek. Dá se použít např. i technický benzín, ale toho smradu..
I s použitím pračky je vhodné ložiska jednou v pračce důkladně protřepat, následně je vyndat a pročistit nějakým menším štětcem. Následně ještě jednou hodit do pračky a znovu důkladně protřepat. Zkrátka je potřeba z ložisek dostat všechny nečistoty.
Po vyčištění nechte ložiska dobře proschnout nejlépe na nějakém dobře sajícím papíru.
Následně nandejte jednu krytku na ložisko. Zajistěte pružinkou a ložiska promažte. Na promazání stačí klasická vazelína na ložiska nebo olej nejlépe také na ložiska. Při promazání neplatí, že čím víc maziva, tím rychleji brusle pojede. oleje stačí tak dvě tři kapky a vazelíny asi tak stejný objem.
Pak nandejte druhou krytku (pokud na ložisku byla) a ložisko ještě alespoň ze strany, která bude z vnějšku kolečka otřete hadrem. Na mastné ložisko se chytá prach, což není moc dobře.
Teď již můžete ložiska vrátit zpět do koleček. Dobře vyčištěné a namazané ložisko se hladce a bezhlučně točí a zároveň z něj neteče mazivo..

Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text