poradna, servis, půjčovna

Jsme sponzorem představení Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách

Druhou premiérou Divadla v Dlouhé v jeho letošní 13. sezóně bude první české uvedení hry Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, která vznikla na základě improvizace trojice mladých amerických herců Jesse Borgesona, Adama Longa a Daniela Singera (premiéra byla v roce 1987 v Kalifornii, evropská premiéra v roce 1992 v Londýně). V Divadle v Dlouhé se textu dostalo úpravy na základě tvorby herců již ne zcela mladých - Jana Vondráčka, Miroslava Táborského a Martina Matejky. Stejně jako autoři původního scénáře však i oni během dvouhodinového představení seznámí diváky s celým dílem nejvýznamnějšího dramatika v dějinách, a to včetně všech 154 sonetů. Změny se týkají nejen reálií, které aktualizoval už překladatel Jiří Josek, ale zejména toho, že pro naše diváky - na rozdíl od diváků v anglicky mluvících zemích - přece jen nejsou Shakespearovy hry nebo alespoň jejich zápletky důvěrně známé.
„Jestli divák nabude dojmu, že to myslíme vážně, tak nás bude považovat za úplné pitomce,“ upřesňuje režisér inscenace Jan Borna. „Nejde nám o parodii ani parafrázi Shakespeara, ale spíše o postoj k současnému vnímání kultury, kdy všechno včetně Bible najdete ve formě stručného digestu, komiksu, klipu... Tak my nabízíme takový divadelní fastfood.“

Jess Borgeson, Adam Long, Daniel Singer Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách

Divadelní fast food s Miroslavem Táborským, Janem Vondráčkem a Martinem Matejkou

Překlad Jiří Josek Režie Jan Borna a kol. Textový upgrade Martin Matejka, Miroslav Táborský a Jan Vondráček

Scéna Jaroslav Milfajt - Kostýmy Petra Goldflamová Štětinová - Hudba Jan Vondráček

Život a dílo Williama Shakespeara se od jeho smrti v roce 1616 staly cílem mnoha kritických debat a neshod. Dotazy začínají prvotní otázkou, zda Shakespeare opravdu existoval, a vrcholí tím, jak starý byl vlastně Hamlet. Protože dnes lidé nemají čas se těmito otázkami zabývat, tři herci sehrají všech 37 her a 154 sonetů velkého dramatika pouze ve 120 minutách, a jestli vám to připadá nemožné, přijďte se podívat.

Hrají: Martin Matejka, Miroslav Táborský a Jan Vondráček

Česká premiéra 29. listopadu 2008 v Divadle v Dlouhé

Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text