poradna, servis, půjčovna

Jak vybrat vhodné kolečkové in-line brusle

Jednotlivé modely in-line bruslí můžeme roztřídit do 4 základních kategorií. Někteří výrobci používají kategorií i více, ale pro základní přehled budou stačit následující.
1.)fitness
2.)speedskating
3.)aggressive
4.)hokej
5.)nordic skating (poměrně nová záležitost)

Fitness brusle
Do první kategorie patří brusle pro „klasické“ bruslení po cestách. Tyto brusle by měly být lehké (což platí asi pro většinu bruslí), velmi pohodlné a hlavně by měl být splněn optimální poměr mezi ovladatelností a rychlostí.
Obecně mají tyto brusle spíš větší kolečka, aby lépe „sežraly“ nerovnosti na cestě a zároveň jsou tak rychlejší.
Některé modely fitness bruslí jsou velice univerzální a dají se použít skoro na všechny způsoby bruslení. Pokud nevíte co vás bude nejvíce na in-line bruslení bavit, tak začněte s fitness bruslemi.

Speedskating (rychlobruslení)
Brusle určené pro rychlobruslení poznáte ihned podle pěti koleček (ostatní brusle mají v podstatě vždy kolečka 4). Kolečka u těchto bruslí jsou vetší. Brusle mají nízké a velmi lehké botičky, jejichž tvar je odvozen od odlišného postoje při rychlobruslení. Zároveň je brusle hůř ovladatelná, neboť mnohem více drží směr.
Pro začátečníka je tato brusle myslím nevhodná.

Aggressive
Do této skupiny patří brusle, které jsou navrženy pro drsnější zacházení – U-rampa, skoky, zábradlí… Jsou o dost težší než ostatní brusle, což je dáno jejich odolností. Mají malá kolečka, která zajišťují vetší stabilitu při dopadech. Rám, který kolečka drží, je plastový a obzvlášť odolný. Botička má spoustu výztuh, které zabraňují prodření brusle, nebo utržení přesky.
Pokud se vám nechce jezdit po cestách sematama a rádi se učíte nové věci a nevadí vám spousta modřín, tak jděte do tohoto typu bruslí. Zažijete s nimi mnoho zábavy. Počítejte však s tím, že na vyjížďce s někým kdo má fitness brusle budete dřít mnohem víc.

Hokej
Prostě brusle na in-line hokej. Botička je velice podobná normální botce z bruslí na lední hokej. Rám na kolečka je často hliníkový. Kolečka je dobré zvolit podle toho zda hrajete v hale nebo venku. Brusle je dobře ovladatelná, ale pro „normální“ jízdu není to nejlepší (ale dá se).

Nordic skating
Bruslení v přírodě po špatných cestách je přesně Nordic Skating. Brusle má dvě velmi velká (často nafukovací) kolečka, která jsou umístěna před a za bruslí. Používají se hole stejně jako na běžkách, které jsou přizpůsobeny pro odraz na pevném podkladě. Pro bruslení v přírodě jsou tyto brusle asi ideální. Můžete na nich projet cesty, které znáte ze zimních výletů na běžkách.

Části bruslí
Každá in-line brusle se skládá z několika základních částí, o kterých je dobré něco vědět. Usnadní Vám to orientaci ve výbavě jednotlivých modelů a zároveň nebudete tápat při nákupu náhradních dílů.
Základní části jsou:
1.)Botička
2.)Rám (šasí, frame)
3.)Kolečka
4.)Ložiska + vymezovače (stavítka) a různý jiný camfrňousi

Botička
Botičky u jednotlivých typů bruslí mají mnoho rozdílů, které jsou dány způsobem použití. Botičky můžeme rozdělit na botky s pevným (plastovým skeletem), botky s měkkým skeletem a samozřejmě různé botky, které používají pro různé části různé materiály. Často je spodní část boty ve špičce a nártu z textilního materiálu pro snadnější odvod potu a pata s vrchní částí jsou plastové, aby bylo zajištěné dobré usazení nohy v botce a tím kvalitní vedení brusle (dobrý přenos síly z nohy na brusli).
Utažení brusle je zajištěno buď tkaničkou, nebo přeskami. Přesky se rychle zapínají a tkaničkou botu zase víc stáhnete. Přesky taky můžete zničit, kdežto tkaničky moc ne. Kvalitní značky dodávají bez problémů náhradní přesky. Často používaný a myslím že kvalitní systém je jedna přeska ve vrchní části a tkaničky ve spodní části botky.
Materiály z kterých je botka vyrobena ovlivňují pohodlnost brusle. Kvalitní materiály dobře odvádějí pot, neshrnují se a často mají tvarovou paměť, která zajistí vytvarování vnitřku botky přesně na vaši tlapku. Pokud máte vnitřní materiál s tvarovou pamětí, tak brusle nikomu nepůjčujte, aby vám botu nevyšlápl jinak a ta vás pak netlačila, nebo nebyla naopak třeba kolem kotníku moc volná.
Některé boty mají vyjímatelnou vložku a často jsou opatřeny změkčujícími prvky proti otřesům (např. různé gelové polštářky pod patou)
Brusle pro aggressive skating mívají na botě různé výztuhy v místech, která jsou více odíraná (boky, špička). Standardem je i ochrana přesky proti utržení, kterou tvoří vyvýšená plastová část pod přeskou.

Rám
Rám brusle drží kolečka pohromadě, aby se vám nerozkutálela po všech čertech. Rozdělit je můžeme podle materiálu z kterého jsou vyrobeny, podle tvaru apod.
V plastových rámech jsou velké rozdíly v kvalitě a životnosti. Fitness brusle mají rám lehčí a vyšší. Brusle pro aggressive skating mají rám naopak nízký (pro lepší rovnováhu) a poměrně mohutný, neboť je často otloukán a obrušován o cokoliv na co se dá ve městě skočit, nebo co se dá sjet :).
„Hliníkové“ rámy jsou používané hlavně pro brusle na hokej a speedskating. Obvykle jsou brusle s hliníkovým rámem o něco dražší. Obzvlášť velmi lehké rámy na speedskating stojí poměrně dost. Použití hliníkového rámu u fitness bruslí není myslím velkou výhodou.
Rám pro brusle na NordiSkating je úplně jiný a nemá cenu ho srovnávat s tradičním systémem uchycení koleček.
Při výběru vám pomůže v podstatě jen cena brusle – čím dražší brusle tím lepší materiál a jeho zpracování.

Kolečka
Kolečka do in-line bruslí dělíme podle velikosti, tloušťky a tvrdosti.
Velká kolečka jsou obecně rychlejší (menší valivý odpor) a lépe překonávají drobné nerovnosti na cestě. Mála kolečka vám zajistí stabilnější postoj na úkor rychlosti.
Tvrdá kolečka jsou rychlejší a méně pohodlná. Měkká přesně naopak – pohodlnější a pomalejší.
Tvrdost koleček se pohybuje od 0 nejměkčí do 100 nejtvrdší.
Velikost pak zhruba od 40mm do 84mm.

Ložiska a spol.
Kvalita ložisek je pro požitek z jízdy velmi důležitá. Nepřesně zpracovaná ložiska se rychleji zanesou nečistotou, hůř se otáčejí a rychle se tak zničí. Kvalitní (přesněji zpracovaná) ložiska se otáčejí lehce a jsou dobře utěsněná.
Označení ložisek je standardně ABEC 1 až ABEC 7. ABEC 1 jsou nejhorší (nebrat) a ABEC 7 nejlepší. Dostatečná jsou často používaná ložiska ABEC 3 a ABEC 5. Různí výrobci navíc označují ložiska jinými nazvy. V takovém případě se musíte doptat prodejce, která ložiska jsou kvalitní a která ne.
U neznačkových bruslí jsou ložiska často označena jako např. ABEC 5, ale kvalita ložisek tomu neodpovídá.
Ložiska jsou stejně jako kolečka spotřební materiál a počitejte s tím, že je potřeba je udržovat a po čase měnit. Záleží na mnoha faktorech – prašnost, vaše hmotnost, jak často jezdíte, jak se o ložiska staráte (tradičně nestaráte).
Kromě ložisek je v kolečku nacpáno ještě pár věciček. Jsou to vymezovače a osa kolečka (standardně šroub). Na vymezovače jsou navlečena ložiska a vymezovače s ložisky jsou na ose kolečka. Samotné kolečko je pak navlečeno na ložiscích :). Vypadá to složitě, ale pokud mrknete na obrázek pod článkem, tak se vám to rychle vyjasní. Někteří výrobci mají systém složení trošku jíný. Stejně tak se může lišit složení u různých typů bruslí.
Vymezovače slouží k vymezení prostoru pro otáčení kolečka. Zabraňují sevření rámu na kolečka při utažení šroubu a zajišťují tak volné otáčení koleček.

Cena bruslí
Jako téměř u každého zboží platí i při nákupu in-line bruslí, že cena (téměř vždy) odpovídá kvalitě. Pokud chcete bruslit často (alespoň) jednou týdně, tak na bruslích rozhodně nešetřete. Kvalitní fitness brusle seženete zhruba od 2000,- Kč nahoru. U bruslí pro speedskating je cena ještě výš a stejně tak u bruslí na agreessive skating.
Pokud si chcete bruslení jen vyzkoušet, nebo si zajezdit párkrát za rok, tak vám budou stačit i levnější brusle.
Každopádně bych se vyhnul extra levným bruslím v supermarketech. Jejich kvalita je opravdu mizerná a brusle tak můžete po pár jízdách hodit do koše.
Investice do lepšího modelu se vám vrátí v pohodlí při jízdě a v méně častých opravách (výměna koleček, ložisek apod).

Tak a to je snad všechno, co potřebujete vědět pro základní orientaci v nabídce in-line bruslí.
Pokud si stále nejste jisti, který model zakoupit, tak se na nás klidně obraťte. Rádi Vám poradíme.
Diskuse
Marek
14.07.2018 | 12:48:57
Dobrý den,
máte na prodejně na vyzkoušení i freestyle brusle? Na většině obchodů jsou vlastně jen fitness a jinak nic.. Rád bych vlezl alespoň do tří modelů. Velikost nohy mam cca EU 43.
Díky
Vojta
14.07.2018 | 13:08:45
Dobrý den,
na prodejně držíme několik modelů freestyle bruslí, které zde můžete vyzkoušet. Zároveň máme skladem sortiment agresiv i speed bruslí :)
Ivana
11.11.2019 | 13:49:16
Dobrý den, dlouho se rozhoduji jaký typ bruslí pro téměř 6-letého syna, co na nich nikdy nestál. Jsou lepší dvouřadé nebo in-line?
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text