poradna, servis, půjčovna

Jak tepelně tvarovat boty kolečkových bruslí Powerslide

S rostoucí oblibou rychlobrulení i mezi fitness bruslaři se množí dotazy na možnost dotvarování skeletů bruslařských bot, které jsou velice tvrdé, nepohodlné a často dřou nohy obzvlášť v oblasti kotníků. Následující článek je přeložen z materiálů výrobce Powerslide a snad pomůže odvážnějším bruslařům, kteří se nebojí brusle trošku upravit.

Které boty je možné dotvarovat
Výrobce Powerslide vyrábí téměř všechny boty pro rychlobruslení z tvarovatelného materiálu. Ostatní výrobci mají většinou závodní modely také s možností dotvarování. U Powerslidu jsou modely, které je možné tvarovat, označeny jako „SHMR Technology“ (nová technologie) a „Thermo sheets“ (starší technologie). Boty se SHMR Technology je možné tvarovat mnohokrát. Boty s Thermo sheets je možné tvarovat jen jednou. Dalším nahříváním totiž materiál slábne a ztrácí své vlastnosti.
Boty vyrobené z materiálu označeného „carbonfiber“ nemusí být vždy tvarovatelné. Tento materiál sám o sobě nezaručuje možnost dotvarování. Dbejte tedy, abyste tvarovali jen boty opravdu dotvarovatelné.

Dle instrukcí výrobce Powerslide jsou dva způsoby jak tvarovat boty.

Tvarování pomocí průmyslového vysoušeče
Přibližte vysoušeč k oblasti kotníku nebo k oblasti, kterou potřebujete dotvarovat. Pomalu nahřejte oblast boty z vnitřní i vnější strany tak, aby byl materiál prohřáty v celé jeho tloušťce. Při nahřívání dbejte na to, aby byl vysoušeč od boty v takové vzdálenosti, aby nedošlo k poškození materiálu boty jeho přehřátím (spálením). Při nahřívání postupně kontrolujte tuhost materiálu až do jeho změknutí. Následně nazujte boty na nohu a důkladně zatáhněte tkaničky, aby byla noha v botě opravdu dobře a pevně usazená. Dále zaujměte bruslařskou pozici (více níže!!!) a vyčkejte, až materiál vychladne. Chladnutí materiálu je možné urychlit obalením brusle z vnější strany mokrým hadrem nebo pomocí chladícího spreje.

Tvarování v troubě (předpokládám elektrické)
Předehřejte troubu na 90 stupňů C. Vložte boty komplet s rámem (bez koleček) doprostřed trouby co nejdále od stěn. Po pěti minutách kontrolujte tuhost boty a následně vždy po jedné minutě až do doby, kdy máte pocit, že je bota dostatečně tvarovatelná. Následně nazujte boty na nohu a dukladně zatáhněte tkaničky, aby byla noha v botě opravdu dobře a pevně usazená. Dále se postavte do bruslařské pozice (více níže!!!) a vyčkejte, až materiál vychladne. Chladnutí materiálu je možné urychlit obalením brusle z vnější strany mokrým hadrem nebo pomocí chladícího spreje.
Pro tvarování modelů označených „Thermo Sheets“ jako jsou Powerslide R2, R4 a S3 (např. v roce 2009) jsou nutné o něco vyšší teploty a delší čas pro prohřátí materiálu. V takovém případě zvolte tedy teplotu 110 stupňů Celsia. První zkoušku tuhosti boty proveďte tak po 10 minutách a následně každou minutu opět do změknutí boty. Dálší postup je totožný.

Upozornění
Boty jsou po zahřátí horké. Použijte ponožky a rukavice. Pokud je bota příliš horká a nelze v ní vydržet až do vychladnutí, tak boty sundejte a proceduru za nějakou dobu opakujte až do správného natvarování bot.

Chladnutí bot na noze – DÚLEŽITÉ
Boty po zahřátí nazouvejte v sedě tak, aby nedošlo k plnému zatížení bot vaší hmotností. Mohlo by jinak dojít k posunutí montážních slotů pro rám. I v sedě se však snažte zaujmout správnou bruslařskou pozici, aby byly boty tvarovány opravdu pro bruslení (a nikoliv pro sezení na židli). NIKDY tedy nestoupejte do nahřátých bot celou vahou a to obzvlášť pokud byste tvarovali obě boty najednou. U SHMR-Technology, kterou Powerslide u nových bot používá, je z tvarovatelného materiálu i montážní slot pro rám, který by se mohl i s rámem posunout.

Záruka na dotvarované brusle
Výrobce neuzná reklamace bot, které se týkají zkřivených a obecně nevhodně dotvarovancýh bot vlivem špatného postupu, což je nejspíš takový postup, který vede k nesprávnému natvarování bot nebo k celkové deformaci boty a montážních slotů.

Výsledek tvarování
Pokud i po několikerém tvarování nedosáhnete dobrého natvarování brusle, tak zvažte možnost výroby závodních bruslařských bot na míru. Tuto (drahou) variantu asi využijou až bruslaří, kteří mají závodní ambice.

Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text