poradna, servis, půjčovna

Freestyle brusle

Pokud už vás nebaví fitness bruslení z bodu A do bodu B nebo spíš od občerstvení A k občerstvení B, můžete zkusit freestyle brusle nebo tzv. urban brusle. Začátky se dají zvládnout i na slušnějších fitness bruslích s kratším rámem. Freestyle a urban brusle umožňují snadnější provedení různých triků a jízdu po městě. Obecně se jedná o hodně univerzální brusle, které se hodí jak na freestyle triky tak na fitness bruslení.

 
brusle.cz/publicdoc/freestyle-brusle-delka-ramu-1.jpg" alt="Freestyle brusle - délka rámu" width="400" height="" />

Freestyle nebo tedy urban brusle (typově jde skoro o totéž) jsou brusle, které mají kratší rám, pevnější odolnější botu a zpravidla kolečka do 80mm (méně často větší). Brusle jsou díky tomu výborně ovladatelné, ale zato o něco pomalejší než fitness brusle s většimi kolečky. Plastová pevná bota také vydrží drsnější zacházení než lehká bota fitness bruslí.
Tento typ bruslí je tedy vhodný na jízdu po městě - s trochou cviku zdoláte schody, MHD, přejedete koleje a přeskocíte zbloudílého psa. Často jsou také využívány na freestyle slalom, kdy si na plácku rozestavíte kelímky v pravidelném rozestupu a učíte se je projíždět snad na milion způsobů. Mimo zábavy jde také o slušný trénink na rovnováhu a tím na výborné ovládání bruslí. Ve freestyle slalomu se pak pořádají celkem dostupné soutěže, kde si můžete porovnat svojí obratnost s ostatními.

Vnější bota freestyle brusle je skoro vždy plastová. Díky tomu je tužší, což zlepšuje (zrychluje) přenos síly do rámu a následně do koleček. Brusle je tedy velice dobře a rychle ovladatelná. Plastová bota je zároveň hodně odolná proti prodření.

brusle.cz/publicdoc/freestyle-brusle-1.jpg" alt="Freestyle brusle - bota" width="300" height="" />

Rám brusle na freestyle je co nejkratší, aby byla brusle dobře ovladatelná. Obecně to platí pro všechny brusle. Dlouhý rám lépe vede, ale hůře mění směr. Krátký rám nedrží tak směr, ale poslouchá na slovo :)
Zde se také běžne nastavuje pozice rámu oproti botě. Nejvíce v předozadním směru. Pokud dáte rám trochu víc dozadu, brusle mnohem snáze dostanete na špičky - tedy na přední kolečko přes které se nejen otáčíte, ale můžete jezdit s trochou cviku jenom po něm. Využijete to hlavně na různé triky a právě na freestyle slalom.

brusle.cz/publicdoc/freestyle-brusle-ram.jpg" alt="Freestyle brusle - rám" width="400" height="" />

Kvůli délce rámu se nejčastěji používají kolečka do průměru 80mm. Kolečka freestyle bruslí jsou z předního pohledu trošku 'baňatější' a jsou tedy i stabilnější než kola fitness bruslí. Používají se různé tvrdosti běžně od 78A do 86A. Tvrdší kola o něco víc kloužou, což může být třeba na hladkém mramoru nepříjemné, ale zase lépe jedou a více vydrží. Běžně se dávají i mixy tvrdostí na jedny brusle.
Dalším trochu netypickým prvkem je namíchání velikostí koleček na jeden rám, kde jako první a poslendí dáte kolečka menší než uprostřed. Například je běžný mix 76 80 80 76mm. Vznikne tím uspořádání do tzv. banánu, které je podobné tvaru nože hokejových bruslí. Freestyle brusle tak mnohem snáze otočíte i přes střední kolečka. Brusle s tímto mixem koleček je opravdu jako živá a chce to torchu času, než si na toto uspořádání zvyknete.

brusle.cz/publicdoc/freestyle-brusle-kolecka-banan.jpg" alt="Freestyle brusle - banán" width="300" />

Ložiska na freestyle brusle nejsou myslím ničím zvláštní. Používají se klasická ložiska do inline bruslí. Pokud však máte brusle na ježdění po městě a neodradí vás ani déšť, pořiďte určitě nerez ložiska. Není jich mnoho, ale sehnat se dají. Označena bývají RustProof. U nás je máme na odkazu ložiska do mokra a deště" href="http://www.in-line-brusle.cz/loziska-do-mokra-deste/?typ">ložiska do mokra a deště.

brusle.cz/publicdoc/nerez-loziska-freestyle-brusle.jpg" alt="Freestyle brusle - ložiska" width="200" height="" />

Pro zvážení, zda jsou pro vás freestyle brusle ty pravé tento popis snad stačí. Dotazy a i doplňení můžete samozřejmě psát do diskuze pod článek.

brusle.cz/publicdoc/brusle-freestyle-slalom.jpg" alt="Freestyle brusle - slalom" width="" height="200" />brusle.cz/publicdoc/urban-inline-brusle.jpg" alt="Freestyle brusle - URBAN" width="" height="200" />brusle.cz/publicdoc/urban-brusle.jpg" alt="Freestyle brusle - v každém věku" width="" height="200" />brusle.cz/publicdoc/freestyle-slalom.jpg" alt="Freestyle brusle - romantika" width="" height="200" />
Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text