poradna, servis, půjčovna

Dámské kolečkové brusle

Často na naší kamenné prodejně řešíme se zákazníky, čím se liší dámské kolečkové brusle od pánských nebo unisex modelů. Není na to uplně jednoznačná odpověď, neboť je to u každého výrobce a i u různých modelů jednoho výrobce různé.

Dámská noha (myšleno chodidlo) je statisticky menší a o něco hubenější. Ženy pak mají v průměru níže upnutý lýtkový sval a často i silnější lýtko.

Někteří výrobci tedy dělají dámské brusle lehce užší než ty pánské (unisex). Pár výrobců také dělá zadní stranu boty o něco nižší, aby byla noha z boků stále dobře fixovaná a měla pro běžné bruslaře pohodlnou boční oporu. Zadní snížená strana pak nevadí úponu lýtka a netlačí do něj.

Z našeho obchodu máme zkušenost, že je to zkrátka jako vždy o vyzkoušení více modelů. Většina bruslařek u nás na prodejně necítí rozdíl v dámské a pánské botě bruslí a jen dámy s větším lýtkem nebo extrémně hubeným chodidlem musí řešit buď dámské modely bruslí nebo dotvarování bot třeba lepší silnější vložkou v bruslích.

Pokud vám tedy tvarově sednou spíše pánské modely a třeba se více líbí i barevně nebo pro vás mají lepší parametry, určitě není problém je zvolit. Tvar nohy je vždy důežitější než zařazení bruslí od výrobce mezi pánské či dámské kolečkové brusle.

Například konkrétně výrobce K2 dělá dámské inline brusle se sníženou botou v zadní části a s lehce užší botou. Sportovní Marathon brusle K2 však již dělají v unisex provedení a nebývá s tím žádný problem. Výjimky se samozřejmě najdou, ale najdou se i naopak, kdy bruslař zvolí dámskou brusli, protože mu zkrátka zrovna lépe sedne na jeho tvar nohy.

Dámské kolečkové brusle tedy častěji řeší jen grafický design a jen u pár výrobců je rozdíl i v tvaru boty bruslí.

Skoro vždy je tak při výberů dámských inline bruslí důležitější vybrat správnou délku vybraného modelu, který po vyšlápnutí bruslí sedne přesně na nohu a noha tak nebude v bruslích plavat ani do stran a ani v předozadním směru.
Výhodné je opět vyzkoušet vyměnit původní vložky v bruslích, které dodal výrobce a které jsou hodně ploché, aby sedly obecně všem bruslařkám. Vložky buď tvarovatelné na míru nebo s předtvarovanou podporou podélné a často i příčné klenby, dokážou často zvednou komfort nohy v bruslích. Umí totiž zlepšit postavení chodidla a tím i kotníku a navazujících kloubů nohou a odstranit tak otlaky kolem kotníků a přidat jistotu při bruslení. Lépe podložené chodidlo totiž i výrazně lépe vnímá odezvu bruslí od asfaltu a dokáže i rychleji a přesněji reagovat. Toto dodá i celkovou psychickou pohodu každé bruslařce i bruslaři. Pro bežnou bruslařku je možná často jen doplňujícím faktorem, že dobře usazené chodidlo v brusli i lépe přenáší sílu do odrazu a tím za stejnou vydanou energii dostanete větší rychlost.

Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text